Biyografi:

Nedim Korhan Şengün, Şengün & Partners’ın kurucu ortağı olup; M&A, Sermaye Piyasaları ve Yabancı Yatırım projelerini yönetmektedir. Özellikle Şirketler Hukuku ve Sermaye Şirketleri konularında yol gösterici proje ve işlere imza atmış; kariyeri süresince Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku alanında bilirkişilik yapmıştır.

Bugün Nedim Korhan Şengün, fon yönetimi, varlık yönetim, faktoring, medya, açık hava reklamcılığı, otomotiv, taşımacılık, sigorta brokerliği alanında faaliyet gösteren, yerli ve çok uluslu önde gelen şirketlerin hukuk müşavirliklerini yapmakta, uyuşmazlık çözüm süreçlerinde aktif olarak rol almaktadır. Bunlara ek olarak, Şengün & Partners proje ekipleriyle birlikte şirketlerin yönetim ve karar süreçlerinde, çok uluslu şirket alım-satımlarında, birleşme ve devralmalarda hukuki danışmanlık vermeye devam etmektedir. Nedim Korhan, aynı zamanda, etkin olarak fon faaliyetleriyle ilgili hukuki destek ve müşavirlik vermekte; Türkiye’de ve yurtdışında faaliyet gösteren önemli bir yabancı fonun avukatlığını sürdürmektedir.

Ek olarak, Nedim Korhan Şengün işçi ve işveren uyuşmazlıkları konusunda yoğun çalışmalar yürütmüş; Sendikalar Hukuku kapsamında oldukça fazla sayıda toplu iş sözleşmesi sürecini başarıyla yönetmiştir. İşverenlerin temsilcisi olarak farklı sendikalarla toplu iş sözleşmesi görüşmelerine katılarak müzakerelerin başlamasından sözleşmenin imzalanmasına kadar her aşamada bulunmakta, süreç boyunca çok çeşitli alanlarda hukuki görüşler vermektedir.

Nedim Korhan Şengün, hukuk alanında faaliyetlerini sürdürürken, aynı zamanda, medya ve iletişim alanında da çalışmalar yürütmektedir. Ek olarak, yakın zamanda Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Ticaret Hukuku ve Kıymetli Evrak dersleri veren Nedim Korhan Şengün, bugüne kadar edindiği akademik ve mesleki bilgileri genç meslektaşlara aktarma çabası içerisinde çalışmalarına devam etmektedir.

Başlıca Deneyimler:
 • Hukuka uygunluk denetimi ile Birleşme ve Devralma süreçlerinin yönetilmesi,
 • Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren yabancı bir şirketin Türkiye’deki bir Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmayı hedeflediği yatırımın hayata geçirilmesi sürecinde hukuki müzakerelerin yönetilmesi ve danışmanlık,
 • Şirketlerin Toplu İş Sözleşmesi müzakere ve sözleşme hazırlığı aşamalarında hukuki süreçlerinin yönetilmesi,
 • Türkiye’nin önde gelen borsaya kote şirketlerinin halka arz süreçlerinin yönetilmesi,
 • Türkiye’nin önde gelen GYO şirketlerine kuruluş ve halka arz süreçlerine danışmanlık verilmesi,
 • SPK ile ilgili önde gelen şirket ve fonlara danışmanlık verilmesi,
 • Önde gelen alkollü içecek şirketlerinden birinin satın almasında Satıcı tarafın temsil edilmesi,
 • Önde gelen fast-food şirketlerinden birinin kuruluş ve şubeleşme süreçlerinin yönetilmesi,
 • Ayrılma akçesi öngörülmek suretiyle grup şirketlerin birleşme sürecinin yönetilmesi,
 • Şirketlerin kuruluşları ve şube açılışları, yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye'de kuruluşu, genel kurul ve yönetim kurulu kararlarının alınması ile ilgili süreçlerin yönetilmesi
 • İnşaat projeleri ile ilgili müzakere ve sözleşme hazırlığı aşamalarının yönetilmesi

Makale ve Yayınlar: